Developed in conjunction with Joomla extensions.

Державний архів Тернопільської області
Ukrainian English Polish Russian

В нас єдина мета – Україна свята! (до Дня захисника України та 78-ї річниці створення Української Повстанської Армії

114 жовтня свято Покрови. День створення героїчної Української Повстанської Армії, яка цього року відзначає 78-му річницю. Саме УПА у середині ХХ ст. стала військовою силою, що боролася за Самостійну, Незалежну, Соборну Україну.

У державному архіві Тернопільської області зберігається великий пласт документів, який дає змогу ознайомитись з архівними матеріалами, що висвітлюють національно-визвольну боротьбу вояків Української Повстанської Армії.

 

В експозиції виставки представлена невелика частина документів із фондів «Колекція документів і матеріалів про визвольні змагання ОУН-УПА», «Колекція документів і матеріалів Служби Безпеки ОУН-УПА на Тернопільщині (Озерянський архів)», які стали основою для чотирьох томів літопису УПА та «Архів з бідону. Чортківсько-Бережанська округа ОУН».

Зацікавлять дослідників агітаційно-пропагандистські матеріали ОУН-УПА: листівки, гасла, летючки, перестороги, заклики та відбитки дереворитів (картини, малюнки вирізані на дереві специфічною технікою впоперек шарів).

Експонуються оригінальні біфони – грошові документи ОУН-УПА. Назва пов’язана із написами на грошових знаках – на «На бойовий фронт ОУН-УПА». Виконували дві функції: позикову та обігової розписки, випущені з метою зібрати добровільні пожертви для подовження збройної боротьби.

Вражають листівки-карикатури проти радянської влади, цікаві: «Сталін «визволяє» Україну від хліба, вугілля, заліза, нафти»; «Постійні «приятелі» українського колгоспника: позика, картоплепоставка, зернопоставка, м’ясопоставка, овочепоставка».

Окремі документи можна переглянути на онлайн-виставці: «В нас єдина мета – Україна свята!».

Заступник начальника відділу інформації

та використання документів                                                         Ольга Дишлюк