Developed in conjunction with Joomla extensions.

Державний архів Тернопільської області
Ukrainian English Polish Russian

«Як крила ангела, злітаючи назад, Небесна Сотня в вирій полетіла…»

DSC01075

19 лютого 2021 року в державному архіві Тернопільської області відкрилася виставка «Як крила ангела, злітаючи назад, Небесна Сотня в вирій полетіла…», приурочена вшануванню пам’яті Героїв Небесної Сотні.

 

     

         Виставку відкрив директор держархіву області, кандидат історичних наук Федір Полянський, який пригадав події листопада 2013 – лютого 2014 років, що стали особливими в сучасній історії нашої країни.

DSC01078

 Своїми спогадами про перебування на Євромайдані, волонтерську діяльність та військову службу поділилися учасники цих подій – головний спеціаліст держархіву, військовий журналіст, розвідник, волонтер Ігор Крочак та учасник Революції Гідності, ветеран-доброволець Дмитро Гайдуцький.

IMG 20210219 111737

У своєму виступі Ігор Крочак згадував про бої на вулицях Києва 18-20 лютого 2014 року. Зазначив, що за час перебування на Майдані зробив близько 16 тисяч світлин, частина з яких експонується на виставці.

Дмитро Гайдуцький зазначив, що Революція Гідності стала особисто для нього точкою неповернення і переконала, що Україна – держава, за яку потрібно боротися.

DSC01084

З документами, представленими на виставці присутніх ознайомила головний спеціаліст Оксана Сулима.

IMG 20210219 113717

На виставці експонуються документи про уродженців Тернопільщини Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя за кращу долю України. Публікації в місцевих ЗМІ та з інтернет-ресурсів розповідають нам про Олександра Капіноса, 1984 року народження, уродженця с. Дунаїв Кременецького району. Він був непересічною особистістю, талановитим організатором, який вмів запалити цікавими ідеями навколо себе. Сашко брав участь у Помаранчевій революції, був волонтером літніх таборів для дітей-сиріт України. У 2012 році брав участь в акціях протесту проти «мовного закону», голодував протягом 12 днів. На майдан їздив періодично кілька разів. Ввечері 18 лютого 2014 року він отримав поранення голови від вибуху гранати. Після надзвичайно важкої та тривалої операції прийшов до тями, але травма була надто складною. Вранці 19 лютого серце Героя зупинилося.

Про Героїв Небесної Сотні Бучацького району Ігоря Костенка та Василя Мойсей розповідають документи із документальної збірки «Книга звитяги Євромайдану та АТО» членів учнівського самоврядування Бучацького району, експедиційно-пошукового загону «Цвіт нації» Бучацького колегіуму імені святого Йосафата та Бучацької Ліги старшокласників.

Матеріали з документальної збірки Збаразького районного комунального будинку дитячої та юнацької творчості і загальноосвітніх навчальних закладів Збаразького району «Книга звитяги Євромайдану та АТО» розповідають нам про Героїв Небесної Сотні, родом із Збаражчини, Устима Голоднюка та Назарія Войтовича.

     На виставці експонується копія автобіографії Тараса Слободяна, його світлина. Цікавими є спогади батька Тараса Слободяна про сина, опубліковані на сайті «Небесна Сотня».

      Повідомлення про учасника Майдану Василя Арсенича, уродженця с. Литячі Заліщицького району, який був важко поранений під час розстрілу демонстрантів та помер 12 березня під час лікування у Польщі також представлені в експозиції.

     Яскравим доповненням виставки є світлини головного спеціаліста держархіву, військового журналіста, волонтера, розвідника Ігоря Крочака, який був учасником Євромайдану.

Варто зазначити, що основою виставки стали документи архівного фонду «Збірка документів про Героїв Небесної Сотні Революції Гідності та бійців з Тернопільщини, які загинули в зоні антитерористичної операції на сході України». Робота по збору матеріалів триває постійно. Зараз на постійне зберігання прийнято 267 одиниць зберігання (1515 документів).

Разом із збором документів про події Революції Гідності та про бійців з Тернопільщини, які загинули в зоні антитерористичної операції на сході України, проводиться робота із оцифрування документів. На офіційному веб-сайті держархіву області створено рубрику «Героїка», в якій представлено документи про Героїв Небесної Сотні та про Героїв АТО (https://te.archives.gov.ua/index.php/hero). Документи представлені у форматі PDF. Вони стануть у нагоді всім, хто цікавиться новітньою історією нашої держави.

152069552 911849486218885 3546012292089133426 n

Архівісти звертають Вашу увагу на те, що в державному архіві області триває збір відомостей та документів про мешканців області – Героїв Майдану, учасників Революції Гідності та про воїнів, які захищають територіальну цілісність нашої країни.

Звертаємося до рідних, друзів, знайомих наших Героїв, всіх тих, хто може допомогти зберегти документальну пам´ять про них, з проханням передавати на державне зберігання документи біографічного характеру, світлини, спомини, вірші, малюнки, листи (можливо скріншоти з смс-листування) та інший матеріал (у тому числі відеодокументи), що увійдуть до архівної збірки документів постійного зберігання.

Звертатися можна за адресою:

46018 м. Тернопіль, вул. Карпенка, 2, перший поверх, 104, 105 каб., контактний телефон (0352) 52-26-18, е-mail: vfnafd_archive_te@arch.gov.ua.

Оксана Сулима,

головний спеціаліст

відділу інформації та

використання документів