З нагоди відзначення 30 річниці незалежності України Державний архів Тернопільської області експонує на вебсайті фотодокументальну виставку «Незалежна Україна-суверенна і єдина», де представлені документи та світлини, які висвітлюють події в області, що передували проголошенню незалежності України періоду кінця 1980 –х початку 1990 - х років.
Документи виставки допоможуть відродити історичні факти про становлення незалежності України.
У розділу виставки під назвою «Історичний шлях до незалежності» увійшли документи, які розповідають про політичну ситуацію в області в кінці 1980 - х – початку 1990-х років, проведення масових заходів, мітингів, створення нових політичних рухів, партій і товариств, зокрема Народного Руху України за перебудову та Тернопільського обласного історико – просвітницького товариства «Меморіал» імені В.Стуса.
Представлені матеріали про Народний Рух України за перебудову і його внесок у боротьбу за незалежність України. Програма НРУ 1989 року, аналіз програми; світлини лідерів Руху; Тернопільської делегації на Першому Установчому з’їзді НРУ 8 - 10 вересня 1989 року в м. Києві. Наявні світлини походу на Микулинецьке кладовище 30 липня 1989 року і віча біля могили політв’язнів, закатованих НКВС у Тернопільській тюрмі 1941року; світлини походу до будинку Тернопільського обкому Комуністичної партії 24 серпня 1989 року. Доповідь голови Тернопільської крайової організації НРУ Михайла Левицького на вічі, надрукована у газеті «Тернове поле» за грудень 1989 року; видання Тернопільського обласного історико – просвітницького товариства «Меморіал» імені В.Стуса – газета «Дзвін» за липень 1989 року. Інформація про прийняття Декларації про державний суверенітет України у липні 1990 року; світлини страйку голодуючих студентів у Києві на площі Жовтневої революції в жовтні 1990 року.
У розділі виставки «Продовжуючи тисячолітню традицію державотворення в Україні» представлені документи, які висвітлюють події 19 - 21 серпня 1991 року в області та прийняття 24 серпня 1991 року Постанови Верховної Ради УРСР «Про проголошення незалежності України» та Акту проголошення незалежності України; світлини Верховної Ради УРСР і Президії на позачерговій сесії XII скликання під час проголошення Акта та низка постанов, прийнятих у перші дні функціонування незалежності України.
Представлені матеріали, світлини про державний прапор України, тризуб і гімн; рішення VI сесії Тернопільської обласної ради народних депутатів від 4 вересня 1991 року «Про використання державної символіки та гімну України на території області».
Заслуговують на увагу матеріали і світлини про Всеукраїнський референдум 1 грудня 1991 року та перші вибори Президента України. «За» Акт проголошення незалежності України проголосувало 90,32 відсотка учасників референдуму, а першим Президентом України було обрано Леоніда Кравчука.
Прийняття Акту проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року і схвалення його 1 грудня 1991 року всенародним голосуванням – це перші найважливіші події в історії незалежної України та сучасного українського державотворення.
Історичне значення Акта проголошення незалежності України в тому, що він започаткував новий етап розвитку України як суверенної та незалежної держави; став своєрідним підсумком багатовікової історії боротьби українського народу за утворення самостійної Української держави.
На політичній карті Європи виникла незалежна й самостійна держава – Україна, а її народ продемонстрував усьому світові вільне волевиявлення бути у ній господарем.
Головний спеціаліст
відділу інформації та використання документів
державного архіву Тернопільської області Оксана КОВАЛЬЧУК