Developed in conjunction with Joomla extensions.

Державний архів Тернопільської області
Ukrainian English Polish Russian

Незалежна Україна-суверенна і єдина

plakat 7З нагоди  відзначення 30 річниці незалежності України Державний архів Тернопільської області експонує на вебсайті фотодокументальну виставку «Незалежна Україна-суверенна і єдина», де  представлені  документи та світлини, які висвітлюють події в області, що передували проголошенню незалежності України  періоду кінця 1980 –х  початку 1990 - х років.

Документи виставки допоможуть відродити історичні факти про становлення незалежності України.

У розділу виставки під назвою «Історичний шлях до незалежності» увійшли документи, які  розповідають про  політичну ситуацію  в  області  в кінці 1980 - х – початку 1990-х років, проведення масових заходів, мітингів, створення нових політичних  рухів,  партій  і товариств, зокрема Народного Руху України за перебудову та Тернопільського обласного історико – просвітницького товариства  «Меморіал» імені  В.Стуса.

 Представлені  матеріали  про Народний Рух України за перебудову і його внесок у боротьбу за незалежність України.   Програма НРУ  1989 року, аналіз програми;  світлини  лідерів Руху; Тернопільської делегації на Першому Установчому з’їзді НРУ 8 - 10 вересня 1989 року  в м. Києві. Наявні  світлини  походу на Микулинецьке  кладовище 30 липня 1989 року  і віча  біля могили політв’язнів, закатованих НКВС у Тернопільській тюрмі 1941року; світлини походу до будинку Тернопільського обкому Комуністичної  партії  24 серпня 1989 року.  Доповідь голови Тернопільської крайової організації НРУ Михайла Левицького на вічі, надрукована у газеті «Тернове поле» за грудень 1989 року;  видання Тернопільського обласного історико – просвітницького товариства  «Меморіал» імені  В.Стуса  –  газета «Дзвін»  за липень 1989 року. Інформація про прийняття Декларації про державний суверенітет України у липні 1990 року; світлини страйку  голодуючих студентів у Києві на площі Жовтневої революції   в жовтні  1990 року.

У розділі виставки «Продовжуючи тисячолітню традицію державотворення в Україні» представлені  документи, які висвітлюють події 19 - 21 серпня 1991 року в області  та прийняття 24 серпня 1991 року Постанови Верховної Ради УРСР «Про проголошення  незалежності України» та Акту  проголошення  незалежності  України; світлини Верховної Ради УРСР і Президії на позачерговій сесії XII скликання під час проголошення Акта та низка постанов, прийнятих у перші дні функціонування незалежності України.

          Представлені матеріали, світлини про державний прапор України, тризуб і гімн; рішення VI сесії  Тернопільської обласної ради народних депутатів від 4 вересня 1991 року «Про використання державної символіки та гімну України  на  території  області».

Заслуговують на увагу матеріали і світлини про Всеукраїнський  референдум  1 грудня  1991 року  та перші вибори Президента України. «За»  Акт проголошення незалежності України проголосувало 90,32 відсотка учасників референдуму, а першим Президентом  України  було  обрано  Леоніда Кравчука.

Прийняття Акту  проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року і схвалення його 1 грудня 1991 року всенародним голосуванням – це перші найважливіші події в історії незалежної України  та сучасного українського державотворення.

Історичне  значення  Акта проголошення незалежності України  в тому, що він започаткував новий етап розвитку України як суверенної та незалежної держави; став своєрідним підсумком багатовікової  історії боротьби українського народу за утворення самостійної Української держави.

 На політичній карті Європи виникла незалежна й самостійна держава – Україна, а її народ продемонстрував усьому світові вільне волевиявлення бути у ній господарем.

Головний спеціаліст

відділу інформації та використання документів

державного архіву Тернопільської області                Оксана КОВАЛЬЧУК