Developed in conjunction with Joomla extensions.

Державний архів Тернопільської області
Ukrainian English Polish Russian

«В нас єдина мета – Україна свята»

emblemaУ державному архіві Тернопільської області відкрилась документальна виставка «В нас єдина мета – Україна свята», приурочена 75-річниці створення УПА, яка дає змогу ознайомитись з архівними матеріалами, що висвітлюють національно-визвольну боротьбу вояків Української Повстанської Армії.

Відкрив виставку директор архіву Федір Полянський. Присутні на відкритті заступник голови Тернопільської облдержадміністрації Юрій Юрик і заступник голови Тернопільської обласної ради Любомир Крупа розповіли про значення Української Повстанської Армії та ознайомили присутніх із заходами запланованими Тернопільською облдержадміністрацією 13-14 жовтня 2017р. 

У першій частині виставки представлені документи, які висвітлюють програму Української Повстанської Армії.

Програмові настанові ІІІ-го Надзвичайного Великого Збору ОУН, який відбувся 21-25 серпня 1943 року. Збір ще раз підтвердив, що головна мета УПА – створення Української Самостійної Соборної Держави і за те, щоб кожна нація жила вільним життям у своїй власній державі, знищення поневолення та експлуатації  націй нацією.

Також в першій частині експозиції можна виділити такі документи: постанова УГВР «Про визнання дня 14 жовтня 1942 року днем повстання Української Повстанської Армії та про встановлення цього дня святковим днем УПА», «Присяга вояка УПА», універсал УГВР,1944 р, розпорядження про встановлення адміністрації на терені України видане головною командою УПА, листівка «УПА бореться проти імперіалістів і імперій».

Цікавий документ «Короткі описи боїв відділів УПА – «Лисоня». У ньому висвітлено період найактивнішої діяльності відділів УПА з кінця 1943 до серпня 1945 року та міститься, насамперед інформація про збройні сутички, рейди та інші військові операції окремих підрозділів ВО «Лисоня». Також наявна карта-схема ВО «Лисоня» та оригінальна світлина: командири УПА-«Лисоня». Сотник Чорний, курінний Бондаренко, окружний провідник Юрко, сотник Крук, сотник Кок.

Експонуються оригінальні біфони – грошові документи ОУН-УПА. Грипси зв’язкових УПА.

Другий розділ представлений агітаційними матеріалами ОУН-УПА – це листівки, відбитки дереворитів.

Листівка-звернення до українців – бійців т.зв. радянської армії.  Пересторога росіянам, які допомагають більшовицьким загарбникам поневолювати Україну, Донощикам – сексотам пощади не буде ніколи, Чи буде голод, 1947 рік. Листівка «Український народе» до восьмої річниці проголошення Української державності актом 30 червня 1941 р. Вражають листівки-карикатури проти радянської влади.

Листівки «Українці» і «Українські громадяни» з закликом бойкотувати вибори до Верховної Ради УРСР 09 лютого та до т.зв. обласних, окружних районних, сільських депутатів трудящих 21 грудня 1947 р.

Третій розділ висвітлює інформаційно-видавничу діяльність ОУН-УПА. У ньому представлені:

Примірник підпільної газети ОУН  «Інформатор» видрукований в друкарні ОУН ім. Клима Савури.

Інформаційні бюлетені українських повстанців «Вістки з Тернопільщини», «Вісті з терену» Хроніка сотні Буйних.

         «Голос правди», 1948р. перший і, мабуть, єдиний номер газети, який повстанці Тернопільщини намагались створити на противагу прорадянській обласній, газеті «Вільне життя». Брошура. «Юні школярі-українці».

         У четвертому розділі висвітлюється боротьба радянської влади з членами бойових загонів УПА та оунівським підпіллям.

Серед документів постанова політбюро ЦК КП/б/ від 10 січня 1945 року «Про посилення боротьби з українсько-німецькими націоналістами в західних областях України». Довідки про боротьбу з оунівським підпіллям і його озброєними загонами в Тернопільській області, а також інформація про виселення на Сибір сімей членів ОУН-УПА.

В донесені про хід виконання плану заходів по боротьбі ОУН-УПА міститься інформація про ліквідацію боївки ОУН-УПА на х. Королівка Колодіївської сільської ради 25 липня 1948 року. В 2012 році на місці останнього бою повстанців в даній місцевості встановлено пам’ятний знак.

Вражає ще один документ – це указ Президії Верховної Ради УРСР про заборону колишнім керівникам і активним учасникам українського національного підпілля, які були засуджені і відбули покарання, повертатись в західні області України, виданий вже в 1956 році.

Заступник начальника відділу інформації

та використання документів державного

архіву Тернопільської області                                            Ольга Дишлюк

 

12102017 0

12102017 1 

12102017 2

12102017 4