Developed in conjunction with Joomla extensions.

Державний архів Тернопільської області
Ukrainian English Polish Russian

День пам’яті жертв голодоморів

IMG 2367 1Щорічно в четверту суботу листопада відзначається в Україні День пам’яті жертв голодоморів.

Визнання Голодомору 1932 – 1933 років геноцидом Українського народу законодавчо закріплено Законом України «Про Голодомор 1932 – 1933 років в Україні», ухваленим Верховною Радою України 28 листопада 2006 року.

 

Голодомор – акт геноциду Українського народу, здійснений керівництвом ВКП(б) та урядом СРСР у 1932-1933 роках, шляхом організації штучного масового голоду, що спричинив загибель мільйонів українців на території Української СРР та Кубані, де переважну більшість населення становили українці, з метою придушення українського національно-визвольного руху і фізичного знищення частини українських селян.

У зв’язку з 85-ми роковинами цієї трагедії, у Державному архіві Тернопільської області підготовлено книжкову виставку «Голодомору сльози і могили…». В експозиції представлені монографії, матеріали наукових конференцій, збірники документів, присвячені цій трагічній темі.

На виставці експонуються збірник документів і матеріалів «Голодомор 1932–1933 років в Україні», у якому переконливо розкрито причини, перебіг, масштаби та наслідки страшної соціогуманітарної катастрофи українського народу, інспірованої радянським політичним режимом на початку 1930-х років. Це найповніше тематичне зібрання автентичних джерел з історії українського голодомору. У виданні подано: документи Політбюро ЦК ВКП(б) і Політбюро ЦК КП(б)У, РНК СРСР і РНК УСРР, місцевих партійних та радянських органів, установ ДПУ, суду, прокуратури, міліції; листування Й. Сталіна, Л. Кагановича, В. Молотова, С. Косіора, В. Чубаря та інших; численні звернення селян – листи, заяви, скарги, прохання; унікальні щоденникові записи очевидців голоду; матеріали зарубіжних дипломатичних представництв, організацій української еміграції, міжнародної громадськості.

Експонується також «Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні». Це загальноукраїнський видавничий проект, який включає в себе 17 обласних томів, том міста Києва та загальноукраїнський том. В книгах узагальнено сучасний стан наукових досліджень з цієї проблеми. На основі архівних документів та свідчень очевидців розкриваються причини, масштаби та наслідки Голодомору. Публікуються реєстри архівних документів, переліки населених пунктів, мешканці яких постраждали під час Голодомору. Подано вибрану бібліографію та оригінальні фотодокументи.

Цікавими для дослідників є збірники документів, підготовлені архівістами держархівів Одеської, Полтавської, Миколаївської, Чернігівської, Хмельницької областей та м. Києва.

До 70-х роковин страхітливого Голодомору видано книгу пам’яті «Чорна тінь Голодомору над Тернопіллям», у якій досліджуються злочинні дії геноциду українського народу, організованого московсько-більшовицьким тоталітарним режимом. Зібрано спогади свідків та жертв голодомору 1932-1933 рр., які нині проживають на Тернопіллі. Наведені документи і матеріали ЦК КП(б)У засвідчують жорстоку політику комуністичного режиму щодо українського села. Уперше в літературі широко висвітлено допомогу населення областей Західної України, яка в результаті злочинних дій органів НКВС не могла бути отримана голодуючими.

Представлено на виставці також книги про голод 1922-1923, 1947 років та інші видання.

Запрошуємо всіх до перегляду експозиції книжкової виставки.

Оксана Сулима,

головний спеціаліст відділу інформації та використання документів