«АРХІВ В ІСТОРІЇ»

26 грудня 2017 року в Державному архіві Тернопільської області відбулась Урочиста академія приурочена з нагоди Дня працівника архівних установ і 100-річчя створення архівних установ України.

В урочистій Академії взяли участь заступник голови облдержадміністрації к.і.н. Юрій Юрик, заступник голови обласної ради к.і.н. Любомир Крупа, заступники директора Тернопільського інституту післядипломної основи к.геог.н. Ігор Вітенко, к.і.н. Володимир Мисик, співробітник музею політв’язнів, громадсько-політичний діяч Ігор Олещук, представик управління культури облдержадміністрації Наталія Собкович, декан історичного факультету педуніверситету ім. В.Гнатюка, депутат міської ради, к.і.н. Володимир Місько.

Директор держархіву області к.і.н. Федір Полянський підвів головні підсумки роботи облдержархіву за 2017 рік. Звернув особливу увагу на функціонування онлайн-проекту «Героїка», розповів про роботу з установами, діяльністю експертно-перевірної комісії (виїзне засідання ЕПК відбулось в архівному відділі Теребовлянської РДА). Звернув увагу на створені у 2017 році фонди Олещука І.А. (1931), інженера, громадсько-політичного діяча, члена Національної спілки журналістів України; Антоніва В.Ф. (1936), українського і російського вченого, голови ради товариства української культури «Славутич». організацій «Союз Чорнобиля України», благодійного фонду «Соломія», товариство «Надсяння».

Серед основних напрямків роботи держархіву області було виділено роботу реставраційної майстерні, зокрема перевиконання планових показників з реставрації документів, виконання запитів громадян, а також роботу читального залу. Саме в 2017 році крім українців працювали і іноземці, громадяни Польщі, США, Канади, Великобританії, Ізраїлю і Росії.

Особливу увагу було приділено виставковій діяльності та науковій роботі. У 2017 році було підготовлено та оформлено 21 виставку за документами та матеріалами архіву. Виставка «Мій шлях додому заснував спориш…» (до 70-ї річниці з часу проведення операції «Вісла») експонувалась для жителів Тернополя. Банерна виставка «Українська Повстанська Армія. Тернопільщина» експонувалась в с. Антонівці Шумського району у зв’язку з святкуваннями до 75-ї річниці створення УПА. Також Державний архів виступив співорганізатором більше десяти наукових конференцій, працівники архіву взяли активну участь в історичних читаннях, «круглих столах».

Серед основних основних планів на 2018 рік було виділено:

- проведення конкурсу «Огляд на краще забезпечення збереженості документів Національного архівного фонду та стану діловодства в установах і закладах культури Тернопільської області»

- підготовка довідкового видання «Анотований реєстр описів періоду після вересня 1939 року», який містить відомості про 2579 фондів, які перебувають на зберіганні у Державному архіві Тернопільської області та охоплюють період від 1939-2015 рр. Він стане продовженням «Анотованого реєстру описів до вересня 1939 року» виданого у 2012 році.

- продовження роботи з оцифрування описів та створення інформаційної бази, яка б дозволила користувачам максимально швидко, якісно та зручно віднайти необхідну інформацію.

- підготовка та оформлення виїзних виставок, зокрема спільно з Національним заповідником "Замки Тернопілля" виставки «Історія м. Збаража в документах, світлинах, картах».

- переїзд в нове приміщення архіву.

У другій частині урочистої академії відбулась презентація нововиявлених документів українського національно-визвольного руху 1946-1948 років (близько 720 документів).

Також відбулось відкриття документальної виставки «Архів в історії» присвяченої історії створення архівних установ на Тернопільщині.

Серед найцікавіших документів представлених на виставці можна виділити: копії розпоряджень МВС про повернення польських архівів з Австрії, лист відділу держархівів Польщі до Тернопільського воєводи про організацію архіву при воєводському управлінні, інформації про повернення архівних документів та інших культурних цінностей в Україну. Наявний типовий договір про оренду приміщення домініканського монастиря у 1939 році, акт про збитки нанесені обласному архівові під час другої світової війни, датований 1945 роком, опис справ вивезених німцями з Кременецької філії архіву, протокол засідання експертної комісії про встановлення наукової цінності втрачених документів. Зацікавить дослідників Інструкція про порядок видачі довідок, копій і виписок державними архівами СРСР за 1954 рік. Саме тоді розпочалась робота з розсекречення документів, значні групи фондів стали доступними для користувачів.

В експозиції виставки цікавими є світлини працівників обласного архіву різних років, особові справи працівників, друковані видані облдержархіву.

Також під час урочистої академії було відзначено кращих архівістів області, а на завершення відбувся святковий концерт за участі студентів музичного училища імені Соломії Крушельницької.

Заступник начальника відділу інформації

та використання документів                                                                                      Ольга Дишлюк

01

02 002

03

05 06

07 

08

09 010

012

013

014 015