Developed in conjunction with Joomla extensions.

Державний архів Тернопільської області
Ukrainian English Polish Russian

ЗАХОДИ ДО 70-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ УКРАЇНСЬКОГО АРХІВІСТА БОГДАНА ХАВАРІВСЬКОГО

0.jpgНапередодні 1 вересня, у вівторок 28 серпня 2018 р., Державний архів Тернопільської області став епіцентром низка заходів, присвячених круглій даті видатного тернополянина, заслуженого працівника культури України, відомого українського архівіста, педагога, краєзнавця, громадсько-політичного діяча та літератора Богдана-Романа Хаварівського (1948-2016):

13.00 – відкриття виставки;

15.00 – відкриття іменної зірки на Алеї видатних тернополян;

16.30 – презентація книги «Усі ми будемо в архіві… Книга Пам’яті про Богдана-Романа Хаварівського (1948-2016)»

Урочистості розпочалися з відкриття у приміщенні ДАТО виставки до 70-річчя від дня народження багатолітнього директора Богдана Хаварівського під назвою «Син землі Галицької».

До структури експозиції увійшли п’ять стендів з документами із фондів ДАТО та переданими на постійне зберігання матеріалами з домашнього архіву Хаварівського, три стенди філателістичних видань ДАТО (оформлених у співпраці з тернопільським філателістом Василем Дідухом), що розмістили 45 конвертів краєзнавчої тематики.

Серед представлених на виставці документів – автобіографія; світлини батьків, родини та друзів; альманах «Сонячні кларнети» (2017) - збірник студентських віршів літстудійців Чернівецького державного університету, упорядкованих у 1972 р. Михайлом Івасюком (батьком відомого співака Володимира Івасюка);  наказ № 70 про призначення Б.Хаварівського на посаду старшого наукового співробітника групи використання і каталогізації з 6 грудня 1974 р.; копія рішення Тернопільської обласної ради народних депутатів від 9 квітня 1990 року про затвердження Б.Хаварівського завідувачем відділу народної освіти облвиконкому; рукописна збірка віршів Б.Хаварівського; графічні малюнки тощо.

Відкрив експозицію директор Федір Полянський, який наголосив на внеску ювіляра в розвиток архівної справи, а також передав вітання від керівництва Тернопільської обласної державної адміністрації.

До присутніх зі словом звернулися: Любомир Крупа – заступник голови Тернопільської обласної ради, Володимир Колінець – народний депутат України першого скликання, котрий передав до особового архівного фонду Б.Хаварівського кілька фотографій. Від імені родини виступили Устим Хаварівський та Майя Хаварівська – син та дружина Богдана Васильовича, які звернули увагу на багатогранності внутрішнього світу Богдана Хаварівського, адже до кола його зацікавлень входили серед іншого графіка та поезія. Майя Назарівна зачитала один із поетичних творів, авторства її чоловіка, зі збірки «Сонячні кларнети», який ще у студентські роки проілюстрував Б.Хаварівський. У своєму виступі заступник директора ДАТО Світлана Найчук, яка працювала під керівництвом вшановуваного ювіляра, наголосила на товариських стосунках в колективі, та теплих родинних відносинах колишнього директора. Головний Тернопільський філателіст Валерій Матвєєв звернув увагу на колекцію конвертів та спецпогашень, виданих стараннями Б.Хаварівського, довірливі відносини та плідну співпрацю із філателістичною асоціацією. Як ветеран військової служби Валерій Кстянтинович резюмував, що «пішов би у розвідку з Богданом Хаварівським». Завершальним було слово доцента Тернопільського національного економічного університету і побратима Василя Ященка.

Висвітлювала захід знімальна група місцевого телеканалу ТВ-4.

У рамках святкування дня міста Тернополя, навпроти головного входу до приміщення ДАТО на вулиці Гетьмана Сагайдачного за участю міського голови та широкого кола громадськості, колективу ДАТО, родини та друзів відкрито бронзову зірку тернового цвіту із іменем Богдана Хаварівського на пам’ятній «Алеї зірок» видатних тернополян. Це стало символічним жестом, адже саме на вулиці Сагайдачного в Державному архіві Тернопільської області Богдан Хаварівський пропрацював понад третину свого життя (21 рік).

На початку начальник управління культури та мистецтв ТМР Олександр Смик розповів присутнім тернополянам та гостям дійства про вагомий внесок ювіляра Б.Хаварівського у розвиток міської громади. Дружина Майя Хаварівська від представників родини виголосила подячне слово про визнання високого інтлекту та творчого дару покійного чоловіка. З музичним вітанням виступив дует «Елегія Струн» (керівник Юліана Хаварівська) у супроводі кларнету (Дмитро Пилипчак). Відтак внуки Назарій, Роман та Матвійко зняли символічне накриття із бронзової зірки Богдану Хаварівському, а міський голова Сергій Надал вручив Майї Назарівні пам’ятний сертифікат про встановлення бронзової плити. Завершилася церемонія спільним фото родини видатного архівіста із керівництвом міста.

Ожив цього дня й італійський дворик ДАТО. Тут зібралося чимало учасників презентації книги «Усі ми будемо в архіві… Книга Пам’яті про Богдана-Романа Хаварівського (1948-2016)» / Укладачі Устим Хаварівський, Майя Хаварівська. – Тернопіль: «Джура», 2018. – 720 с.

Запропоноване видання є збірником матеріалів у пошану вічної пам’яті Богдана-Романа Хаварівського. Перед читачем постає ціла епоха, описується суспільно-політичне, культурно-мистецьке середовище періоду 1970-2016 рр. в Україні та на Тернопільщині зокрема, активним діячем якого був незабутній Богдан Васильович.

Різноманітність матеріалу, зібраного у цьому виданні, враховує багатогранність внутрішнього світу Б.-Р. Хаварівського та його зацікавлень. У цій палітрі є штрихи до історії рідного села Гумниська на Теребовлянщині, зроблені на підставі архівних документів (зокрема, уточнено дату заснування відділу читальні “Просвіта”, розкрито роль предків з роду Хаварівських, які стояли біля витоків цього процесу).

У книзі розміщені, зокрема, такі тематичні блоки:

– матеріали різних авторів про Б.-Р. Хаварівського: спогади; поетичні присвяти; вибрані вітання; фотографії; автографи на друкованих виданнях; дружні шаржі; портрети із зображенням Б.-Р. Хаварівського; екслібриси Б.-Р. Хаварівського;

– матеріали авторства Б.-Р. Хаварівського: вибрані інтерв’ю та виступи; вірші різного періоду (починаючи зі студентських років); репродукції графічних малюнків (з оформлення газет, еклібрисів); уривки з денників (“щоденника”); окремі публікації і матеріали про друзів, побратимів; копії деяких листів щодо краєзнавчих ініціатив;

– репродукції документів і матеріалів особового походження: грамоти, відзнаки, інші нагороди; особисті документи (свідоцтва, дипломи, посвідчення, членські квитки, трудова книжка, паспорти, візитки тощо);

– документи та матеріали з домашнього архіву Б.-Р. Хаварівського;

– світлини з родинного архіву Хаварівських: батьки і родина; дитинство та юність; студентські роки; робота в профтехучилищі; керівник освіти Тернопільської області; депутат обласної ради; державний архів і архівна справа; товариство “Меморіал” ім. В. Стуса; премія імені Братів Богдана і Левка Лепких; сім’я та діти; друзі; мистецько-культурні заходи;

– бібліографічний покажчик;

– посмертне вшанування Б.-Р. Хаварівського: заходи на річницю смерті 27 липня 2017 р.; благодійний Вечір пам’яті 3 грудня 2017 р.

На відкритті презентації в італійському дворику ДАТО прозвучали музичні композиції від гурту Kvinta-Voice (Яна Чайка, Дмитро Пилипчак, Наталія Скідан, Роман Ростецький, Тетяна Нікіфорова).

Розпочав захід директор ДАТО Федір Полянський. Модератором виступав син Богдана Хаварівського та співупорядник книги – Устим Хаварівський.

Фото Устима Хаварівського

12

3 4

5 6  

 7 8

9 10

12 12

13 14

16 17

19 20

2123

24 26

27 28

2930

32 35

36 

37