Developed in conjunction with Joomla extensions.

Державний архів Тернопільської області
Ukrainian English Polish Russian

Гіркі колоски Голодоморів

23 11 18 023 листопада 2018 р. в приміщенні державного архіву Тернопільської області відбулось відкриття виставки до вшанування 85-х роковин Голодомору «Гіркі колоски Голодоморів».
Захід відкрив директор держархіву області, кандидат історичних наук Федір Полянський. У своєму зверненні до присутніх директор архіву зазначив, що ми повинні завжди пам’ятати гіркі сторінки історії України. «Цьогоріч держархів області презентує дві виставки: перша за документами нашого архіву, а другу, банерну виставку, яку підготовив Український інститут національної пам’яті, було надано Управлінням з питань внутрішньої політики, релігій та національностей обласної державної адміністрації», – зазначив директор держархіву.
Літературно-мистецьку композицію пам’яті жертв Голодоморів підготували учні 11 класу Тернопільського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа-правовий ліцей № 2» (класний керівник Галина Марусин, заступник директора, вчитель історії Інна Гайдамаха, вчитель історії Ірина Смільська). Студенти І-го курсу історичного факультету зачитали спогади очевидців.


Начальник управління з питань внутрішньої політики, релігій та національностей Тернопільської обласної державної адміністрації Ігор Кульчицький подякував архівістам за організацію виставки та наголосив на важливості донесення до громадськості історичної правди про нашу історію. Також він проінформував про заходи, які проводяться в області в рамках вшанування 85-х роковин Голодомору та запросив присутніх відвідати меморіальні заходи.
Спогадами про події голоду 1946-1947 рр. поділився громадський діяч, науковий співробітник Тернопільського обласного історико-меморіального музею політичних в'язнів Ігор Олещук.
Доктор історичних наук, професор кафедри історії України, директор Центру міжетнічних відносин ТНПУ ім. В. Гнатюка Микола Бармак наголосив на важливості вивчення, дослідження цієї страшної сторінки нашої історії.
Екскурсію для учасників заходу за матеріалами виставки провела заступник начальника відділу інформації та використання документів Ольга Дишлюк.

В першій частині виставки експонуються документи, які свідчать про голодомор 1921 – 1922 років в Радянській Україні. Інформація про засідання «Комітету надання допомоги мешканцям Наддніпрянської України» в Тернополі 3 червня 1922 року в залі Міщанського братства, а також про діяльність «Комітету допомоги голодній Україні».
Приверне увагу відвідувачів оголошення «Тим, що забули «Голодну Україну» про збір коштів на допомогу голодуючим в Радянській Україні від 13 травня 1922 року, де вказані адреси у Львові, куди можна було приносити гроші і продукти. Цікавими є і повідомлення в газетах «Прикарпатська Русь» від 8 серпня 1921 року і «Вперед» від 27 липня 1921 року, які також свідчать про голод в східній Україні.
Також експонується публікація із газети «Канадійський Українець» від 28 червня 1922 року із текстом звернення до Галичан надати допомогу голодуючим українським братам.
В другій частині виставки представлені документи про голодомор 1932 – 1933 років. Наявна інформація про повернення з Радянського Союзу Король Олени у 1933 році, протокол Борщівського повітового староства в справі нелегального переходу кордону з Росії до Польщі Онуфрія Боденя та Тихона Гаврилюка, 03.08.1933 р., а також донесення повітових старост Тернопільського воєводства про проведення в селах і містах краю днів жалоби у жовтні – листопаді 1933 року, Цікавим є оголошення про проведення панахиди 29 жовтня 1933 р. в день всенаціональної жалоби, а також заключення по звинуваченню Даниліва Федора Юрійовича, якого було притягнуто до кримінальної відповідальності саме за активну участь в Комітеті допомоги голодуючим в Радянській Україні, який діяв у Бучачі у 1933 році.
В окремому розділі експозиції представлені спогади людей, які пережили голодомор 1932 – 1933 років в Східній Україні. Зацитуємо спогад Гарматюк Валентини Іванівки, жительки с. Красносільці Збаразького району, який вражає цинізмом радянської влади: «Більшовики, що ходили по хатах, носили з собою цукерки і показували дітям, але не давали, поки ті не сказали де батьки ховали пшеницю. Були випадки, що таким способом вони знаходили заховане збіжжя та ще й побили батьків за те,що ті приховали зерно. Били батьків у присутності дітей».
В третій частині виставки розміщені документи про «третій удар голодом» у 1946 – 1947 роках.
У ній представлені постанова Бережанського райвиконкому від 25 жовтня 1946 р. «Про проведення додаткових заходів з економії і наведення порядку по витрачанню хліба». Згідно неї вводилось обов’язкове домішування до пшеничної муки 40 процентів вівсяної, ячмінної і кукурудзяної в хлібопеченні. Також наявні постанови Підволочиського райвиконкому про розподіл талонів на хліб у жовтні та грудні 1946 року, та інформація про наплив населення для закупівлі хліба і інших сільськогосподарських продуктів в Тернопільську область в 1946 році, оскільки на сході був сильний неврожай і панував голод.
Про голод в наддніпрянських селах Товстенського, Заліщицького, Мельнице-Подільського і призбручанських селах Скала-Подільського районів свідчить Надзвичайний звіт Чортківського надрайону ОУН датований жовтнем 1947 року та «циферні» дані про кількість померлих від голоду у 1946-1947 роках в Борщівському, Заліщицькому, Скала-Подільському районах. Дані документи також наявні в експозиції.

Запрошуємо усіх переглянути виставку, яка експонуватиметься в держархіві області впродовж місяця.


Заступник начальника відділу інформації
та використання документів
Ольга Дишлюк,
головний спеціаліст відділу інформації
та використання документів
Оксана Сулима

23 11 18 1

23 11 18 2 23 11 18 3

23 11 18 4 23 11 18 5

23 11 18 6 23 11 18 7

23 11 18 8 23 11 18 10

23 11 18 11 

23 11 18 12

23 11 18 13