Developed in conjunction with Joomla extensions.

Державний архів Тернопільської області
Ukrainian English Polish Russian

Регіональна документальна виставка до 100-а річчя Чортківської офензиви

7 червня 2019 року виповнилося 100 років з часу, коли була розпочата найбільш успішна наступальна операція Української Галицької армії, яку назвали Чортківська офензива.

У рамках Всеукраїнської науково-практичної конференції присвяченої 100-а річчю Чортківської офензиви Української Галицької Армії у м. Чортків Тернопільської області директором держархіву кандидатом історичних наук Федором Полянським було представлено документальну виставку "У борні за Українську Державу" Державного архіву Тернопільської області

 

чортків 2019

В експозиції виставки представлені документи і матеріали, наявні у фондах ДАТО, періоду 1919 - 1923 років, які висвітлюють боротьбу українців за державність нашої країни. Їх розділено на кілька розділів.

В першому розділі виставки представлені документи 1919 року, які відображають процес, який передував наступальній операції і сам її хід. Це, зокрема, такі документи: Оголошення Державного повітового Комісаріату УНР про призив на службу в українську армію всіх українців, народжених у 1893-1901 рр., Розпорядження Державного Повітового Комісаріату УНР в м. Тернополі про проведення мобілізації в українське військо.

Зацікавить відвідувачів і Звернення Президента Української Національної Ради Є. Петрушевича до українського народу і армії від 3 травня 1919 р., а також Звернення до українського народу Західних областей Української Народної Республіки уряду УНР від 30 травня 1919 р., опубліковане в газеті «Український козак» 6 червня 1919 року.

 

На другому стенді І розділу цікавими є і карта наступу корпусів УГА в червні 1919 р., світлина місця в Чорткові, де відбувся 8 червня бій , а також – світлини головних командирів операції: О. Грекова, М. Тарнавського і А. Бізанца з короткими біографічними повідомленнями.

Наступний розділ виставки висвітлює польські переслідування вояків УГА на території Тернопільського воєводства. Це, зокрема, таємний лист коменданта Бучацької повітової комісії до всіх відділів поліції з наказом повідомляти про перші прояви існування організації колишніх офіцерів УГА, донесення Зборівського повітового старости про наявність українських пам’ятників на території Зборівського повіту станом на 13.11.1938 р., а також численні списки колишніх вояків УГА різних повітів, складені польськими органами влади. Серед експонатів розділу – світлини колишніх вояків УГА різних населених пунктів нашої області, а також пам’ятних знаків полеглим воїнам українських військових формувань.

З приходом комуністичної влади на терени нашого краю почалися численні репресії проти різних прошарків населення, які викликали в неї підозру. Зокрема, репресій зазнали і колишні воїни Української Галицької Армії, а пізніше були замордовані в тюрмах та таборах на безкраїх просторах Колими і Сибіру. Архівно-кримінальні справи, заведені на деяких колишніх воїнів УГА, представлені в наступному розділі виставки «Радянські репресії проти вояків УГА після 1939 року».

    Зацікавить відвідувачів виставки і останній стенд виставки «Герої УГА – уродженці Тернопільщини». Тут представлені світлини і біографії Найдана Володимира Теодоровича, Брилинського Максима Володимировича, Ракочія Гриця Івановича, Левицького Богдана Ярослава Івановича, Дацківа Михайла Олександровича, Гладишовського Андрія Омеляновича, Гоя Михайла Яковича, Татаринського Івана Михайловича

  «Чортківська офензива» вписала яскраву сторінку в історію українських визвольних змагань, продемонструвавши справжню військову вартість й моральну силу УГА, що згодом виявилося на Наддніпрянщині в боях проти червоної армії.

Важкий та довгий був шлях до незалежності. Мужній і впевнений поступ української нації шляхами віків гідний поваги і захоплення. Тисячі прикладів героїзму і відваги, непохитності і жертовного патріотизму є тією високою ціною, яку заплатили і продовжують платити українці за свою державу і за свою державність. Сьогодні надзвичайно важливо це усвідомлювати

 

Провідний архівіст ДАТО                                        Дацків Марія