Developed in conjunction with Joomla extensions.

Державний архів Тернопільської області
Ukrainian English Polish Russian

Круглий стіл "За єдність церкви та народу"

11 жовтня  у приміщенні державного архіву області (м. Тернопіль, вул. Карпенка, 2) відбувся Всеукраїнський круглий стіл «За єдність церкви та народу» приурочений до 30-річчя легалізації УКГЦ та 50-річчя Патріархального руху з презентацією виставок: документальної - "Український патріархальний рух за матеріалами держархіву" і банерної – "Патріарх Йосип Сліпий: Бути собою!" підготовленої Інститутом історії церкви Українського католицького університету.

 

 Інформація про банерну виставку УКУ «Патріарх Йосип Сліпий: Бути собою!»

Це перша виставка Інституту Історії Церкви, на якій немає слів автора чи історичних коментарів. Ідея виставки полягала в тому, щоб максимально розкрити життя Патріарха Йосифа, тому всі тексти на банерах – це слова самого Йосифа Сліпого із його «Заповіту», що найкраще відображають життєву позицію ієрарха та пророчу візію щодо майбутнього українського Народу й української Церкви.

Експозицію «Патріарх Йосиф Сліпий: Бути собою!»  підготував Інститут Історії Церкви у співпраці з Київським центром УКУ та Департаментом зовнішніх зв’язків УГКЦ в Україні. Художнє оформлення експозиції здійснив Олександр Ласкін. Фотовиставка складається з 10 банерів.

На фотовиставці представлено дитинство в с. Заздрість на Тернопільщині, навчання та покликання до священства, багатолітнє ректорство у Львівській Духовній семінарії, обрання Патріархом греко-католицької Церкви, переслідування радянською владою, арешти та 18-річне перебування в таборах ГУЛАГу, обставини звільнення з ув’язнення й переїзд до Риму. Завдяки опублікованим архівним фото зображено його участь у засіданнях Другого Ватиканського собору. Також експозиція висвітлює працю Блаженнішого Йосифа над розвитком духовного та культурно-освітнього життя українців у Римі: створення там Українського Католицького Університету, будівництво Собору Святої Софії, його численні подорожі для згуртування та підтримки українців.

Інформація про документальну виставку ДАТО до 50-річчя патріархального руху

На виставці представлено матеріали про історію Патріархального руху, зокрема праця Юліяна Пелеха «Патріярхат і помісність Української Католицької Церкви. Пекучі питання нашої дійсності» (Торонто, Чікаго, 1970), дописи Миколи Когута про релігійне життя української діаспори в Бельгії та Франції, а також публікації в журналі «Патріярхат» стосовно патріархального руху. Експонуються Обіжники Українського Патріярхального Світового Об’єднання щодо написання та видання Історії Мирянського-Патріархального Руху, а також сам збірник «Матеріяли до історії українського патріархального руху» (упорядник Андрій Сороковський).

В другому розділі виставки представлено документи Українського Патріярхального Світового Об’єднання: Звернення Управи про стан Церкви, протоколи нарад, звіти Голови Об’єднання з поїздки в Україну та Рим, обіжник у справі підтримки Львівської Богословської Академії. З-поміж документів цієї групи привертає увагу Звернення Українського Патріярхального Світового Об’єднання до Краєвих Управ і Членів УПСО щодо написання листів в справі визнання Апостольською столицею Києво-Галицького Патріярхату Помісної УГКЦеркви.

В наступному розділі виставки експонуються документи про громадську діяльність Миколи Когута, уродженця с. Конюхи Козівського району. Як член Світового Товариства за Патріярхальний Устрій УКЦ, він брав участь у різноманітних заходах, які проводили українські організації Бельгії та Франції, збирав інформацію для збірника «Матеріяли до історії українського патріярхального руху», займався популяризацією журналу «Патріярхат» та надсилав його в Україну. У 2009 році Микола Когут передав зібрані протягом життя документальні матеріали у Державний архів Тернопільської області. Саме вони стали основою нашої виставки.