Developed in conjunction with Joomla extensions.

Державний архів Тернопільської області
Ukrainian English Polish Russian

Незалежність. Крути. Злука

22012020 221 січня 2020 року в державному архіві Тернопільської області відбулось відкриття виставки «Незалежність. Крути. Злука» приуроченої 101-ій річниці проголошення Злуки УНР та ЗУНР. Відкрив виставку директор держархіву Федір Полянський. Заступник начальника відділу інформації та використання документів Ольга Дишлюк розповіла про документи представлені в експозиції. Детальніше про подію

У першому розділі виставки наявні документи періоду УНР. Найцікавіші – це заява Хоменка Олександра про вступ до війська УНР у 1919 році, записна книжка козака УНР, лист міністра сповідань уряду УНР Іларіона Огієнка з його оригінальним підписом за 1921 рік.

Документи, які висвітлюють період ЗУНР представлені у другому розділі виставки. До них увійшли: Звернення Українського Державного Секретаріату ЗУНР до всіх громадян у тогочасні газеті "Український голос" від 3 грудня 1918 року. Цікавими є списки колишніх українських офіцерів, які служили в українській армії та учасників визвольних змагань 1918-1920 років.

Документи і матеріали про бій під Крутами представлені в третій частині. Експонується спомин одного із учасників бою Ігоря Лоського, опублікований в Літописі "Червоної калини" у 1932 році. Наявні документи, які розповідають про вшанування пам’яті полеглих під Крутами в різні періоди на Тернопільщині. Завершують експозицію документи і матеріали про Злуку українських земель. Зокрема: оголошення про амністію дезертирам з нагоди Злуки, спогад сотника січових стрільців Івана Юр’їва про події 22 січня 1919 року опублікований в 1938 року в Літописі "Червоної калини".

В рамках заходу відбулась демонстрація благодійної вистави "Вероніка" присвяченої пам’яті Героїв Крут Молодіжного благодійного театру «Покликання» м. Тернопіль.

Заступник начальника відділу

інформації та використання документів                                                                Ольга Дишлюк