Developed in conjunction with Joomla extensions.

Державний архів Тернопільської області
Ukrainian English Polish Russian

«… Коли землю гладив дим, а в небо йшли молоді…»

IMG 804918 лютого 2020 року в державному архіві Тернопільської області відбулось відкриття документальної виставки До Дня Героїв Небесної Сотні «… Коли землю гладив дим, а в небо йшли молоді…». Детальніше про подію 

Виставку відкрив директор держархіву області, кандидат історичних наук Федір Полянський, який акцентував увагу на подіях Революції Гідності та наголосив на об’єктивному формуванні історичного образу Героїв Небесної Сотні.

Головний спеціаліст відділу інформації та використання документів Оксана Сулима ознайомила присутніх з документами та матеріалами, представленими в експозиції виставки.

Літературно-мистецька композиція «Герої не вмирають» учнів 9-А класу Тернопільської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №7 з поглибленим вивченням іноземних мов стала яскравими емоційним доповненням заходу.

 

IMG 1329У першому розділі представлено книги, які розповідають про історію Євромайдану, а також спогади Олесі Жуковської, учасниці Євромайдану. Ці спогади увійшли у документальну збірку учнівського самоврядування загальноосвітніх навчальних закладів м. Кременця Парламент «Кремінь» – «Книга звитяги Євромайдану» Кременецького району.Виставку підготовлено на основі документів архівного фонду «Збірка документів про Героїв Небесної Сотні Революції Гідності та бійців з Тернопільщини, які загинули в зоні антитерористичної операції на сході України».

Документи наступного розділу виставки розповідають про Героїв Небесної Сотні, уродженців Тернопільщини.

IMG 8017Публікації у різних ЗМІ ознайомлюють нас із уродженцем с. Дунаїв Кременецького району Олександром Капіносом, 1984 року народження, – непересічною особистістю, талановитим організатором, який вмів запалити цікавими ідеями навколо себе. Сашко Кремінь боровся за правду та любив Україну. Він брав участь у Помаранчевій революції, був волонтером літніх таборів для дітей-сиріт України. Ввечері 18 лютого 2014 року він отримав поранення голови від вибуху гранати під час атаки силовиків біля барикади поблизу Будинку профспілок. Після надзвичайно важкої та тривалої операції прийшов до тями, але травма була надто складною. Вранці 19 лютого серце Героя зупинилося.

         20 лютого на Майдані загинули Ігор Костенко, 1991 року народження, Василь Мойсей, 1992 року народження, уродженці с. Зубрець Бучацького району, Устим Голоднюк, 1994 року народження, уродженець м. Збараж; Назар Войтович, 1996 року народження, уродженець с. Травневе Збаразького району.

Про Героїв Небесної Сотні Бучацького району Ігоря Костенка та Василя Мойсей розповідають документи із документальної збірки «Книга звитяги Євромайдану та АТО» членів учнівського самоврядування Бучацького району, експедиційно-пошукового загону «Цвіт нації» Бучацького колегіуму імені святого Йосафата та Бучацької Ліги старшокласників. Серед документів: спогади друзів, однокласників, родичів, колег по роботі.

Матеріали з документальної збірки Збаразького районного комунального будинку дитячої та юнацької творчості і загальноосвітніх навчальних закладів Збаразького району «Книга звитяги Євромайдану та АТО» розповідають нам про Героїв Небесної Сотні, родом із Збаражчини, Устима Голоднюка та Назарія Войтовича. Варто відзначити також публікацію Боднар Світлани «Збаражчина попрощалася з Героями «Небесної Сотні» Майдану».

IMG 13545 березня 2014 року в с. Підгороднє поховали Тараса Слободяна, 1982 року народження, уродженця м. Тернопіль, учасника Майдану у Києві, тіло якого знайшли у лісах Сумщини. На виставці експонується копія автобіографії Тараса Слободяна, його світлина, а також спогади батька Ігоря Слободяна «Він був ідеалістом».

         12 березня 2014 року під час лікування у Польщі помер Аксенин Василь, уродженець с. Литячі Заліщицького району, який був важко поранений підчас розстрілу демонстрантів. На виставці представлено публікації з відкритих джерел про нього.

         Матеріали про увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні експонуються у наступному розділі виставки. Зокрема представлено зображення меморіальної дошки на будівлі головного корпусу Бережанського агротехнічного інституту, де навчався Устим Голоднюк; зображення меморіальної дошки на будівлі Бучацького колегіуму імені святого Йосафата, де навчався Ігор Костенко (автори проекту – педагогічний колектив Бучацького колегіуму імені Святого Йосифата, виконавець – Анатолій Горняк); зображення меморіальної дошки на Тернопільського кооперативного торговельно-економічного коледжу, де навчався Назарій Войтович (автор барельєфа – скульптор Роман Вільгушинський); зображення меморіальної дошки на фасаді Центру європейських студій Тернопільського національного економічного університету та пам'ятної таблички на фасаді будівлі Тернопільського навчально-виховного комплексу «Школа-колегіум Патріарха Йосифа Сліпого», де навчався Тарас Слободян. Також експонуються світлини пам’ятника Небесній Сотні у Тернополі (скульптор Роман Вільгушинський, архітектор Іван Жовнич) та пам’ятника Героям Небесної Сотні у Бережанах (автор проекту Олег Шупляк, виконавці: Олег Стрижко, Петро Осадца, Володимир Захарків).

IMG 8042

          Яскравим доповненням виставки стали особисті речі, надані учасниками Майдану, членом «Афганської Сотні» Миколою Гоєм та волонтерами «Самооборони» Тернополя. Серед них наплічник, бронежилет, протигаз, окуляри, шолом та бита. Привертають увагу прапори із зони проведення ООС, які передали в держархів волонтери  групи «Схід та Захід єдині». А також світлини головного спеціаліста держархіву області, а сьогодні молодшого лейтенанта Збройних Сил України, Ігоря Крочака та книги з бібліотеки архіву.

         Запрошуємо усіх охочих відвідати виставку та пригадати події недавнього минулого.

IMG 1360

IMG 1369

Оксана Сулима,

головний спеціаліст відділу інформації та

використання документів