Developed in conjunction with Joomla extensions.

Державний архів Тернопільської області
Ukrainian English Polish Russian

Українській гельсінській групі – 40 років

40.jpg

З нагоди 40-а річчя від створення Української гельсінської групи Державний архів Тернопільської області спільно з історичним факультетом Тернопільського національного педуніверситету ім. В. Гнатюка та управлінням внутрішньої політики, національностей і релігії Тернопільської облдержадміністрації організували і провели круглий стіл на тему: «Українська гельсінська група: історія і сучасність».

У рамках круглого столу відкрито документальну виставку «Право на захист», а Володимиром Ханасом було презентовано поштову марку «УГГ-40».
З вступним словом виступив директор облдержархіву кандидат історичних наук Федір Полянський. Він зокрема, зазначив, що в експозиціях виставки є матеріали про тернопільчан Левка Горохівського, Миколу Горбаля і Степана Сапеляка, що брали участь у правозахисному русі у радянський час. Науковими напрацюваннями поділились магістранти історичного факультету Назар Лис з темою «Українська гельсінська група крізь призму біографій батьків-засновників», Роман Пирожишин – «Основні віхи діяльності УГГ», Ганна Леськів – «Ідеологія УГГ», Володимир Козюпа – «Вячеслав Чорновіл і реорганізація УГГ» під керівництвом кандидатата історичних наук, доцента ТНПУ ім. В.Гнатюка Ярослава Сека.
Продовжили засідання круглого столу живі легенди тих буремних подій, ініціатори створення Тернопільської філії Української Гельсінської Спілки: Володимир Скакун, Василь Турецький, Роман Сидяга, Петро Маленький, Петро Атаманчук. Ними було обдаровано облдержархів та історичний факультет книгами Левка Горохівського «На зламі епох».
Загалом, доповідачі відмітили, що Українська гельсінська група – це була унікальна організація на тлі всього дисидентського руху. Її унікальність ще і в тому, що ця організація діяла легальним чином - як легальна антирадянська організація, а також в тому, що її члени, як формальні, так і неформальні, зуміли вплести боротьбу за незалежність України в широкий світовий контекст боротьби за права людини. УГГ, попри те, що стала об'єктом жорстоких репресій, зуміла стати основою для наступного етапу українського визвольного руху - національно-демократичного руху кінця 1980-их - початку 90-их, коли трансформувалася в Українську Гельсінську Спілку, а та, в свою чергу, - в одну з перших політичних партій, Українську Республіканську партію. Через це значимість цієї події, яка сталася 40 років тому, переоцінити дуже важко.

11112016.JPG 11112016-1.JPG  11112016-2.JPG 11112016-3.JPG 11112016-4.JPG 11112016-5.JPG 11112016-6.JPG 11112016-7.JPG 11112016-9.JPG 11112016-10.JPG