Developed in conjunction with Joomla extensions.

Державний архів Тернопільської області
Ukrainian English Polish Russian

Перші Ґеретівські читання

Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/photo/gereta-photo.jpg'

gereta photo6-7 червня 2017 року у м. Тернополі було проведено Перші Ґеретівські читання, приуроченні до Дня пам’яті Ігоря Ґерети. Феномен Ігоря Ґерети, за словами Леся Танюка, людини українського Ренесансу, полягає в тому, що його ім’я в минулому і сьогоденні об’єднує інтелектуальні кола України.
Ґеретівські читання як новий формат для наукових студій цьогоріч вже успішно апробовано. Співорганізаторами заходу поряд з Державним архівом Тернопільської області виступили: Тернопільська обласна державна адміністрація, Тернопільська обласна рада, Тернопільська міська рада, Тернопільський обласний комунальний інститут післядипломної педагогічної освіти, Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка, Тернопільський обласний краєзнавчий музей. Наукові читання проходили два дні.
У перший день читання відбувся семінар «Творча спадщина Ігоря Ґерети» на базі Тернопільської облдержадміністрації. Питаннями для обговорення стали: «Постать Ігоря Ґерети у нашій пам’яті», «Перспективи розвитку творчої спадщини Ігоря Ґерети». Модератором семінару виступив Ф.Полянський, директор Державного архіву Тернопільської області, кандидат історичних наук, доцент.
Серед найбільш обговорюваних проблем виділимо: Ю. Юрик, заступник голови Тернопільської обласної державної адміністрації, кандидат історичних наук, запропонував для громадського обговорення основні ідеї стратегій розвитку обласної школи мистецтв імені Ігоря Ґерети та створення археологічного музею у с. Чернелів-Руський; Л. Крупа, заступник голови Тернопільської обласної ради, кандидат історичних наук, доцент, запросив до постійного діалогу старійшин та молоді у побудові гуманітарної аури Тернопільщини на прикладі Ігоря Ґерети; Я. Ґерета, дочка пана Ігоря, охарактеризувала приватний архів свого батька та пообіцяла передати частину його на державне зберігання в облдержархів; О. Смик, начальник управління культури і мистецтв Тернопільської міської ради, запропонував створити каталог музейної спадщини Ігоря Ґерети; М. Ониськів, заслужений журналіст України, виступив з ініціативою формування збірника епістолярної спадщини Ігоря Ґерети; І. Дуда, директор Тернопільського обласного художнього музею, запропонував максимально посприяти у розвитку музею політв’язнів; О. Петровський, директор Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат історичних наук, доцент, – за створення міського музею Славних Тернополян, де мала б бути велика експозиція про діяльність Ігоря Ґерети; Б. Строцень, директор ОАСУ «Подільська археологія», наголосив на важливості створення археологічного музею в с. Чернелів-Руський; І. Олещук, політв’язень, згадав про спільну працю з Ігорем Ґеретою над створенням джерельної бази історії національно-визвольного руху на Тернопільщинні; О.Савка, співробітник музею політв’язнів і репресованих, розповів про діяльність шестидесятників та роль І. Ґерети у цьому русі; Л. Строцень, заступник директора Тернопільської обласної інспекції охорони пам’яток історії та культури, наголосила на ідеї Ігоря Ґерети про перспективу перейменування Інституту національного відродження в Інститут української державності; В.Мисик, заступник директора з науково-педагогічної та виховної роботи Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат історичних наук, звернув увагу учасників семінару на те, що Ґеретівські читання – це формат для сучасних науковців; О. Василишин, директор державного музейного закладу «Меморіальний музей-садиба Леся Курбаса», розповіла про роль Ігоря Ґерети у створенні експозиції музею Леся Курбаса; М. Микитович, в.о. директора музейно-меморіального комплексу Йосифа Сліпого у с.Заздрість, та І. Ухман, директор обласного комунального музею Богдана Лепкого в м. Бережани, звернулись до учасників семінару поповнювати музейні колекції, особливо про роль Ігоря Ґерети в українському відродженні.
У другий день відбулося три сесії Всеукраїнської науково-практичної конференції на базі Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти. Так, на пленарному засіданні, Л. Крупа – заступник голови Тернопільської обласної ради привітав учасників конференції, наголосивши на роль Ігоря Ґерети в українському національному відродженні України, Я. Ґерета розповіла про основні віхи життя і діяльності Ігоря Ґерети, Г. Зварич – заступник начальника управління освіти і науки Тернопільської облдержадміністрації наголосила на ролі Ігоря Ґерети в духовному розвитку області, Ф. Полянський звернув увагу на ключовій ролі Ігоря Ґерети в інтелектуальному світі у часи становлення новітньої української держави, С. Костюк про взаємини з Ігорем Ґеретою та увічнення його у портретах, О. Петровський та В. Мисик розкрили роль Ігоря Ґерети у науковому житті краю. Загалом виступило близько трьох десятків учасників конференції у різних галузях знань. Підсумки пленарного засідання підвів О. Петровський, який наголосив на потребу постійнодіючих заходів такого масштабу.
По закінченні конференції відбулася екскурсія учасників в Державний архів Тернопільської області з переглядом експозиції виставки «Ігор Ґерета – духовний символ України».

07 06 2017 1 07 06 2017 2