Developed in conjunction with Joomla extensions.

Державний архів Тернопільської області
Ukrainian English Polish Russian

Кобзарю! Знов до тебе я приходжу, бо ти для мене совість і закон!

До 204-ї річниці від дня народження Тараса Григоровича Шевченка в державному архіві Тернопільської області експонується книжкова виставка «Кобзарю! Знов до тебе я приходжу, бо ти для мене совість і закон!». 

На виставці представлені видання творів Великого Кобзаря. Зокрема, це фототипічне перевидання «Кобзаря» 1840 року, яке було видано видавництвом Академії Наук УРСР в 1962 році. У 2014 році бібліотека архіву поповнилась цікавими виданнями творів Тараса Шевченка. Так краєзнавець Степан Колодницький в дарунок архіву передав четвертий том із «Повного видання творів Тараса Шевченка», яке видав Український науковий інститут у Варшаві в 1934 році, а родина Балінських-Денисюків подарувала архіву «Кобзар» з поясненнями Василя Сімовича, надрукований ймовірно в 1921 році. Ці видання, а також факсимільне видання Шевченкового «Кобзаря» з примітками Василя Сімовича, 1962 року видання, яке було надруковано у 1998 році у Рівному експонуються на виставці. Представлено також історико-краєзнавче дослідження «Кременецький «Малий Кобзар», в якому віддруковано «Малий Кобзар» за оригіналом 1922 року, що зберігається у фондах Львівської наукової бібліотеки ім. В.Стефаника.
Значну кількість архівної шевченкіани становлять діаспорні видання. Це твори Тараса Шевченка, а також видання про його життєвий та творчий шлях. Серед них варто відмітити «Повне видання творів Тараса Шевченка» (в чотирнадцяти томах) за редакцією Павла Зайцева, видане, з багатьма змінами й доповненнями, третім накладом Миколою Денисюком в Чикаго впродовж 1959-1963 рр. А також чотирьохтомний «Кобзар», виданий Українською Вільною Академією наук у 1952-1954 рр., другий том творів Шевченка, який видало книжкове товариство «Універсальна бібліотека» у 1947 році.
Праці дослідника української літератури та діаспори, громадського діяча, історика Романа Бжеського, який впродовж 1920-1939 та 1941-1943 рр. проживав у Кременці, представлено двома виданнями: «Чи Шевченко був «малоросом» та «Апостол української національної революції». Також експонуються шевченкознавчі праці Ярослава Рудницького, Микити Мандрики, уродженця м. Збаража Володимира Жили, видані Українською Вільною Академією наук у 1957-1959 рр.
Історичну картину польсько-українських відносин часу Шевченка, його зустрічі з поляками та вплив їх на політичний світогляд поета спробував розкрити Єжи Єнджеєвич у своєму творі « Українські ночі або родовід генія».
У 1993 році було видано книгу «Доля», яка розповідає про життя поета, про людей, з якими приятелював та зустрічався Т.Г.Шевченко, про міста, села та будинки, де він бував і жив, зокрема про перебування Т. Шевченка у Кременці, Почаєві, Вишнівці. Також у книзі наявні акварелі Т. Шевченка, присвячені Почаївській лаврі.
Перебування Тараса Шевченка в нашому краї описані у виданнях Ігоря Дуди та Богдана Мельничука «Тарас Шевченко на Тернопільщині», Євгена Дороша «Тарас Шевченко на Поділлі і Волині» та Володимира Рожка «Тарас Шевченко і Волинь», які представлені на виставці.
До 200-ї річниці від дня народження Кобзаря за участі держархіву області було видано альбом «У камені, бронзі, граніті», який знайомить із пам'ятними місцями, пов'язаними з перебуванням на Тернопільщині Тараса Григоровича Шевченка, містить світлини з описом монументів, меморіальних таблиць, встановлених в нашому краї задля вшанування і увічнення Великого Кобзаря. Також експонується книга «Тарас Шевченко у пам'яті поколінь», у якій вперше в історії скомпоновано галерею світових пам’ятників генію українського народу – Тарасу Шевченку.
На виставці представлено десятий том із повного зібрання творів Т.Г. Шевченка – «Живопис. Графіка». Мистецькі твори Тараса Шевченка, опубліковані в ньому, свідчать про подальший розвиток художника в мистецтві портрета, побутового жанру і пейзажу. Це видання передав на державне зберігання багаторічний друг нашого архіву, дослідник читального залу, учасник АТО, голова Тернопільської районної ради товариства «Меморіал» ім. В. Стуса Олег Стефанишин. Він зазначив: «В одній із зачинених шкіл Донеччини я віднайшов книги з історії України та запилене видання Шевченка. Якоїсь миті зрозумів, чому Донбас обманули: тут твори Шевченка й українські загалом припадали пилюкою». Прослуживши в зоні проведення АТО на Донеччині більше 8 місяців, пан Олег повернувся в рідне село Лозова разом із 10 томом творів Шевченка. Книгу він передав в дарунок архіву в день перепоховання Великого Кобзаря.
Запрошуємо всіх до перегляду експозиції книжкової виставки.


Оксана Сулима,
головний спеціаліст відділу інформації та використання документів

19032018